تبلیغات
نشریه طنز وکاریکاتور بچه همدان - نگاهی به کارنامه‌ اپراتوری که همچنان زرد است
 
شما سایت نشریه طنز وکاریکاتور بچه همدان رو چطور ارزیابی می کنید؟؟؟

تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

 
 
نویسنده : محمد مهدی ظهیری فرح
تاریخ : سه شنبه 20 اسفند 1392
نظرات
نگاهی به کارنامه‌ اپراتوری که همچنان زرد است
کارنامه ای زرد و طنز ولی 100 درصد واقعی
  سال 83 مزایده‌ای برای ارایه پروانه بهره‌بردار دوم تلفن همراه در کشور برگزار شد که شرایط آن عبارت بود از یک شریک خارجی با 70 درصد سهم و دو شریک داخلی هر کدام با 15 درصد از سهام. همچنین مقرر شده بود، اپراتور دوم تلفن همراه کشور (ام‌تی‌ان - ایرانسل فعلی) تنها مجاز به واگذاری 15 میلیون سیمکارت است. این شرایط زمینه را برای حضور شرکت‌های خصوصی فراهم نکرد. در نتیجه دو نهاد بنیاد مستضعفان و صاایران به عنوان شرکای داخلی پا به میدان گذاشتند.
بقیه در ادامه مطلب.....
ما شرایط این مزایده با اتفاقاتی که در پی می‌آید اندکی تغییر کرد. به این ترتیب که در زمان برگزاری مزایده شرایطی عنوان شد و بعد از برگزاری و واگذاری پروانه، شرایط مزایده کاملا دگرگون شد که تا به امروز زمینه‌ساز سرپیچی از قانون، تخلف و انتفاع ده‌ها میلیاردی شرکای این پروژه شد.

موضوع از این قرار بود که برای شکل‌گیری اپراتور دوم تلفن‌همراه در کشور مزایده‌ای برگزار شد که به موجب آن اپراتور ترکسل از کشور ترکیه توانست به عنوان برنده مزایده وارد این عرصه شود. در آن مقطع مقرر شده بود این اپراتور خارجی 70 درصد سهم و دو نهاد بنیاد مستضعفان و صاایران هر کدام 15 درصد و جمعا 30 درصد از سهام اپراتور دوم را داشته باشند.

اما اندکی بعد به‌دلیل انعقاد قرارداد نظامی ترکیه با رژیم صهیونیستی ، یکباره شرایط تغییر کرد و ترکسل از این مزایده کنار گذاشته شد. همچنین مجلس شورای اسلامی با تغییر بخشی از مفاد این قرارداد مقرر کرد که سهام مدیریتی این پروژه داخلی باقی بماند. از این رو مقرر شد از مجموع سهام این پروژه 51 درصد ایرانی و 49 درصد خارجی باشد تا به این ترتیب مدیریت اپراتور قطعا ایرانی باشد.

اما در سال 83 که مقدمات برگزاری این مناقصه در دولت هشتم تدوین شد، مجلس مقرر کرد که 51 درصد سهم شرکای داخلی به تنهایی در اختیار شرکای داخلی- بنیاد مستضعفان و صاایران- قرار نگیرد و هر یک از این شرکا 15 درصد سهم داشته و 21 درصد دیگر هم به بانک ملی ایران یا پست بانک برای مدت دو سال به امانت واگذار شود و 49درصد سهام این اپراتور نیز در اختیار طرف خارجی قرار گیرد. بر این اساس، دارندگان این پروانه متعهد شدند که 21 درصد سهام را  بعد از دو سال در بورس عرضه کنند و به نوعی خصوصی‌سازی معنای دقیق آن همان‌گونه که دولت و نمایندگان ملت، هر دو تکلیف کرده بودند، در این پروژه تحقق یابد.

اما با گذشت بیش از هفت سال از عملیاتی شدن این پروژه، تاکنون هنوز 21 درصد سهام این اپراتور چند ملیتی به بورس نرفته و سقف پروانه این اپراتور که در قرارداد اولیه 15 میلیون مشترک تعیین شده بود نیز تغییر کرده؛ در نهایت تنها اتفاقی که در مورد این اپراتور نیفتاد، خصوصی‌سازی است. در عوض طی سال‌های گذشته سود ده‌ها میلیارد تومانی سهامی که به بورس نرفته نیز به جیب سهامداران غیرقانونی سرازیر شده است.

فراموش نشود سود خالص 21 درصد سهام واگذار نشده در سال گذشته تقریبا معادل سه برابر سود خالص سهام شرکت مخابرات ایران در حوزه تلفن ثابت در همان دوره زمانی است.

در این میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزرای ارتباطات نیز به جای اقدامات عملی تنها به وعده‌های مطبوعاتی بسنده کرده‌اند و در نهایت این اپراتور راه خود را می‌رود. جالب آن‌ است که دکتر معتمدی، وزیر ارتباطات دولت هشتم که حالا خود مشاور وزیر ارتباطات دولت حاضر نیز هست، پیش از این اعلام کرده بود هر اتفاقی که شرایط این مزایده را تغییر دهد، تخلف و به منزله ابطال آن تلقی می‌شود و منافع ملت و حاکمیت را خدشه‌دار می‌کند.
لازم به ذکر است در الحاقیه پروانه اپراتور دوم تلفن همراه ایران که در 30 آبان ماه سال 84 به تصویب رسیده است، در بند 2-2-5 این الحاقیه تحت عنوان تغییرات موثر بر سرمایه دارنده پروانه آمده است: «ایرانسل باید در انطباق با شرایط و روال مورد تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به میزان 21 درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از تاریخ لازم الاجرا شدن (قرارداد) از طریق بورس عرضه عمومی کند، پس از انجام عرضه عمومی سهام فوق‌الذکر دو عضو هیات مدیره می‌باید در انطباق با ماده 8 قانون شماره 260/60780 مورخ 18/2/83 از سوی مجمع عمومی دارنده پروانه تجدید انتخاب شوند.»
اما در حال حاضر به علت اهمال مسئولان از گذشته تا کنون، هنوز خبری از بازگشت سهام 21 درصدی این اپراتور به بورس نبوده و سالها است سود خالص این میزان سهام که تنها در سال گذشته معادل یک هزار میلیاردتومان بوده، برخلاف قانون در اختیار سایر سهامداران قرار گرفته است.

 دستگیری جاسوس‌های ایرانسلی در اطراف رآکتور آب سنگین اراک
این روزها دیگر کمتر کسی است که نام تاسیسات هسته‌ای اراک را نشنیده باشد؛ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، جان کری وزیر خارجه و اوباما رئیس جمهور امریکا طی ماه‌های اخیر بارها و بارها به این تاسیسات اشاره کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که فراوانی اشاره به کلمه تاسیسات هسته‌ای آب سنگین اراک، بیش از سایر تاسیسات هسته‌ای کشورمان در سخنان این دشمنان نظام بوده است.
تاسیساتی که تا پیش از این حتی برای بسیاری از ایرانی‌ها نیز چندان شناخته‌شده نبود. اما نزدیک به هفت سال پیش کسانی بودند که در پوشش پیمانکار خدمات نصب آنتن‌های BTS به نزدیکی این تاسیسات رفته بودند. به خاطر داریم زمانی را که دادستان محترم وقت اراک در ابتدای فعالیت اپراتور ایرانسل، از دستگیری چهار جاسوس که دو تن از آنان تبعه خارجی بودند که به هنگام عکسبرداری با دوربین‌های پیشرفته از تاسیسات فوق‌سری آب سنگین اراک دستگیر شدند، خبرداد، اما هیچگاه دیگر صدایی از آن ماجرا درنیامد.
اگرچه شاید در آن مقطع بنا به مصالح کشور، اطلاعات بیشتر در خصوص این دستگیری و اهداف جاسوسان منتشر نشد، اما حالا بهتر می‌توان دریافت که چهار جاسوسی که در پوشش نصب آنتن در آن زمان به این منطقه سفر کرده بودند، کاملا با اهداف بلندمدت ماموریت خود آشنا بودند.
این مورد البته یکی از چندین موردی بود که رسانه‌ای شد و البته از افرادی که در بلندی‌های جماران دستگیر شدند هم مهم‌تر بودند.

 مقاومت برای ورود به بورس و برداشت غیرقانونی سود سهامداران
اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل در هشت سال فعالیت خود با وجود بی‌توجهی به اجرای قانون و مسایلی که احساسات مذهبی و ملی ایرانی‌ها را تحریک کرده، همچنان بدون هیچ نگرانی از هرگونه برخوردی،‌ به راحتی از چالش‌ها عبور می‌کند.
گذشت سال‌ها از عدم اجرای قانون برای بورسی شدن اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل که منجر به شفاف شدن فعالیت‌های مالی این مجموعه می‌شود به رغم تاکید نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دولت از جمله آن موارد تعجب برانگیز پیرامون این اپراتور است. در واقع مسئولان اجرای قانون الزام این اپراتور برای ورود به بورس، سال‌ها است که کاری از پیش نبرده و امروز و فردا کرده‌اند.
این موضوع سبب شده که اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل با به تعویق انداختن شفافیت مالی در عملکرد خود، از نقص قانون سوء استفاده کرده و از عرضه 21 درصد از سهام این شرکت در بورس نیز خودداری کند.

حذف نام خلیج‌فارس از لیگ برتر فوتبال ایران و سوءاستفاده اماراتی‌ها
ماجرای تغییر نام جام لیگ برتر فوتبال از خلیج فارس به نام این اپراتور چند ملیتی از دیگر اقدامات شائبه‌برانگیز اپراتور زرد محسوب می‌شود. این اپراتور با پرداخت وجهی آن‌هم بدون طی تشریفات قانونی، توانست نام لیگی را که ایرانی‌ها حساسیت زیادی روی آن دارند، تغییر دهد. بماند که به این اقدام مسئولان فدراسیون فوتبال اعتراضات گسترده‌ای شد، اما جالب‌تر آن‌که یک‌سال بعد، اماراتی‌ها که تلاش زیادی جهت تاریخ‌سازی برای امیرنشین تازه‌تاسیس خود دارند، صرفا برحسب تصادف در اقدامی برعکس آنچه در ایران رخ داد، نام جام لیگ فوتبال خود را که به نام اپراتور چند ملیتی دیگر موسوم به اتصالات بود به نام جعلی خلیج ع ر ب ی تغییر دادند.
این رخداد همچنان این پرسش را در ذهن‌ها زنده نگاه داشته است که آیا همه این ماجرا یعنی حرکت اپراتور چند ملیتی MTN - ایرانسل در تغییر نام لیگ برتر از خلیج فارس به نام خود از یک سو و حرکت اپراتور چند ملیتی دیگری به نام اتصالات در تغییر نام لیگ فوتبال امارات از نام این شرکت مخابراتی به نام جعلی مذکور از سوی دیگر، تنها یک تصادف ساده بوده است؟!
بماند که با وجود اعتراضات و مسایل ایجاد شده، همانند سایر اقدامات غیرقانونی دیگر این اپراتور کسی برخورد یا اقدامی جدی در خصوص اپراتور چند ملیتی MTN - ایرانسل به عمل نیاورد.

 معرفی جزایر سه گانه ایران به عنوان بخشی از خاک امارات
مورد دیگری که در ذهن کاربران ایرانی باقی ماند و در زمان خود نیز سر و صدای زیادی ایجاد کرد، اقدام دیگر اپراتور زرد در نحوه پوشش مخابراتی در جزایر سه‌گانه ایران بود. این جزایر ایرانی که همواره تحرکات امارات و حمایت برخی کشورهای عربی را در پی داشته، یکی از موارد حساس برای ایرانیان تلقی می‌شوند.
امیرنشین 41 ساله امارات متحده بدون در نظر گرفتن اسناد مالکیت چندهزار ساله ایرانی‌ها، این جزایر را از آن خود می‌داند و به هر شکل ممکن، همچون تلاش‌های مذبوحانه برای تغییر نام خلیج‌فارس، به دنبال جعل اسناد برای مالکیت بر جزایر سه‌گانه ایرانی است.
با وجود این حساسیت‌ها اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل به مدت شش سال جزایر ایرانی خلیج‌فارس را به بهانه عدم همکاری رگولاتور برای ایجاد پوشش رادیویی در این منطقه به کمک خواهر خوانده‌ اماراتی‌اش یعنی اتصالات به بهانه رومینگ به عنوان ورود به خاک امارات خوش‌آمدگویی می‌کرد!
بماند که با وجود اعتراضات و مسایل ایجاد شده کسی برخورد یا اقدامی جدی در خصوص اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل به عمل نیاورد. یا بهتر است بگوییم تاکنون کسی برخوردی با این عزیزدردانه پول‌دار را مشاهده که هیچ، تصور هم نکرده است.

 مسابقه پیامکی تفرقه افکنانه میان شیعیان و اهل سنت
اقدام دیگری که از ناحیه این اپراتور چند ملیتی به وقوع پیوست، برگزاری یک مسابقه پیامکی توهین‌آمیز بود (همین چند ماه پیش برگزار شد) که به گفته برخی معترضان تشابه زیادی با اقدامات خصمانه انگلیسی‌ها و سیاست تفرقه‌اندازی میان شیعیان و اهل سنت داشت که تاثیر سابقه 475 ساله کمپانی انگلیسی آفریقای جنوبی در این شرکت چند ملیتی را تداعی می‌کرد.
شدت ناراحتی از این موضوع کار را تا جایی پیش برد که در قالب انواع کمپین‌های تحریمی، خطبه‌های نماز جمعه برخی از شهرها، اعتراضات شماری از نمایندگان مجلس و واکنش هموطنان اهل سنت، انتقادات گسترده‌ای به این اقدام اپراتور چند ملیتی شد.
به هر تقدیر اپراتور زرد که در مراحل اولیه این اعتراضات گویی سعی در نادیده گرفتن موضوع داشت، همزمان با بالاگرفتن انتقادات، صرفاً با انتشار یک اطلاعیه موضوع را به عهده شرکت دیگری گذاشته و از طرف شرکت مذکور به یک عذرخواهی آن‌هم بدون پذیرش مسئولیت خود و تبعات این اقدام بسنده کرد.

 تبلیغات مشاهیر و فرهنگ انگلستان به بهانه تبلیغ سیمکارت
اقدام بعدی این اپراتور که در خاطر افکار عمومی باقی مانده و توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد، روش تبلیغات این اپراتور بود. اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل به بهانه تبلیغ سیمکارت و خدمات خود، با طراحی محیط و لوکیشن‌های انگلیسی به معرفی و تبلیغ مشاهیر انگلیسی ‌پرداخت، که با پرسشگری و پی‌بردن به اهداف غیرمستقیم این تبلیغات گسترده در رادیو و تلویزیون نسبت به توقف آنها اقدام شد. بد نیست اشاره شود که شریک خارجی ایرانسل اپراتوری چند ملیتی است که شرکتش را در کشور آفریقای جنوبی ثبت کرده است، ولی پشت پرده ملیت و مذهب مالکان واقعی آن مشخص نیست.
در این مورد خاص نیز شاهد برخوردی ریشه‌ای در خصوص چرایی و چگونگی اهداف پس پرده اقدامات این اپراتور نبودیم و با وجود اعتراضات و مسایل ایجاد شده، هیچ دستگاه یا نهادی در کشور برخورد یا اقدامی جدی همچون سایر اقداماتش در خصوص اپراتور چندملیتی MTN - ایرانسل به عمل نیاورد.
به هر تقدیر گویی خیال اپراتور زرد از جایی راحت است که همه مسایلی از این دست تنها یک سو‌ء‌تفاهم تلقی شده و بعضاً  با یک عذرخواهی جمع و جور می‌شود. شاید ما نیز باید بپذیریم که کسی بنایی برای ریشه‌یابی علت وقوع این سو‌ءتفاهم‌های تصادفی که اتفاقاً فقط برای اپراتور چند ملیتی MTN -ایرانسل در ایران رخ می‌دهد، ندارد.

واگذاری سیمکارت با اهداف صرف تجاری
اما اپراتور چند ملیتی ام.تی.ان-ایرانسل از زمان عرضه نخستین سیمکارت‌هایش به خوبی می‌دانست که چگونه و کدام بخش از جامعه را هدف قرار دهد تا به سرعت به بیشترین فروش دست یابد. عرضه سیمکارت‌هایی که بدون اطلاع والدین، در کیوسک‌های روزنامه فروشی، همراه با یک سیمکارت هدیه، با بهایی اندک و بدون دریافت مشخصات معمول و مرسوم توزیع می‌شد، به سرعت توجه نوجوانان و جوانان بسیاری را به خود جلب کرد.
به این ترتیب بسیاری از دختران و پسران کشور اغلب بدون اطلاع خانواده سیمکارت‌هایی داشتند که با آن می‌توانستند بدون محدودیت به مکالمات و مراودات به شیوه‌ای جدید و بدون کنترل خانواده بپردازند. همزمان ارایه انواع و اقسام طرح‌های تشویقی روزانه و شبانه نیز جوانان را هدف قرار داده بود تا به دور از چشم نگران خانواده‌های خود، در نیمه‌های شب و در اتاق‌های خود به مکالمات شبانه بپردازند که با اقتضای سن آنها در تضاد بود. کما این که حالا هم کم نیستند پدرها و مادرهای نگرانی که از وجود سیمکارت‌های دیگر فرزند خود بی‌اطلاع هستند و گاه باید برای مشکلاتی که فرزندان آنها به وجود می‌آورند، راهی دادگاه‌ها شوند.
این نکته را نیز نباید از نظر دور داشت که دهها هزار سیمکارت ثبت نام نشده در اغتشاشات 88 وسیله مناسبی برای خبر چینی عده‌ای برای شبکه‌های ضدانقلاب بوده و این سیمکارت‌ها پایه‌های خانواده و جامعه را به لرزه انداختند.

 مزاحمان ایرانسلی و تحمیل هزینه‌های هنگفت به کشور
پیش از وجود اپراتور چند ملیتی ام.تی.ان-ایرانسل، تقریبا پدیده مزاحمت‌های تلفنی در کشور به حداقل رسیده بود، اما با آغاز به کار این اپراتور و با هدف جذب هر چه بیشتر مشترک به ویژه در میان جوانان، به شکل بی‌سابقه‌ای سیمکارت‌هایی بدون ثبت دقیق ‌و نام و نشان بهره بردار یا مالک سیمکارت در شبکه واگذار شد. موضوعی که ضربات سنگینی را از حیث امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به کشور وارد آورد که برآورد هزینه‌های آن عملا امکان‌پذیر نیست.
بعد از فشارهای رسانه‌ای و مشکلاتی که حتی بارها صدای مردم، پلیس، اورژانس، آتش‌نشانی و ... را درآورد، اتفاق دیگری افتاد و آن واگذاری سیمکارت با مشخصات جعلی بود. حالا مزاحمان ایرانسلی بار دیگر امان مردم، پلیس، اورژانس و دادگاه‌ها را بریدند. حالا پرونده‌های زیادی در سراسر کشور در دادگاه‌ها در حال رسیدگی است و وقت مردم و پلیس در حال اتلاف است. مزاحمان ایرانسلی عامل اختلافات خانوادگی و حتی طلاق‌های بسیاری نیز شده‌اند. اگرچه هنوز برآوردی از میزان مزاحمان ایرانسلی و رسیدگی‌های مردم، پلیس و دادگاه‌ها به این مسایل نشده، اما گردآوری آمار شکایت‌ها از مشترکان این اپراتور در سراسر کشور گویای واقعیت‌های مهم و بسیار تلخی است.

پوشش تروریست‌های سوریه با لباس‌های MTN
شهریور ماه سال 92 بود که تصویر عجیبی از تروریست‌های سوریه در رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد. بر اساس تصاویری که از ناآرامی‌های اخیر در سوریه منتشر شد، صدها فرد مسلح از گروه تروریستی «لواء الاسلام» ملبس به پوششی با لوگوی شرکت مخابراتی چندملیتی ام‌ .تی.‌ان (شریک چندملیتی ایرانسل) بودند.
گزارش‌ها حایت از آن داشتند که افراد مسلح با پیراهن‌های ام‌ .تی‌ .ان در بسیاری از مناطق جنگی سوریه حضور دارند.
گروه تروریستی موسوم به «لواء الاسلام» ظاهرا از سوی سازمان اطلاعات عربستان اداره و تامین مالی می‌شود و سایت الحقیقه سوریه این افراد را به نجیب میقاتی نخست وزیر سابق لبنان مرتبط دانسته و اعلام کرده شرکت مخابراتی « ام‌ .تی.‌ان» تحت مالکیت «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان و برادرش «عزمی میقاتی» است.
در حالی‌که در تصاویر منتشر شده آرم ام‌ .تی.‌ان به وضوح روی لباس‌های ترویست‌ها مشخص است،‌ نمایندگی شرکت ام.‌تی.‌ان در دمشق در واکنش به این اخبار اعلام کرده که هیچ لباس تبلیغاتی منقش به نشان ام‌ .تی.‌ان در سوریه توزیع نشده است.
بر این اساس، منابع رسانه‌ای در لبنان «نجیب و عزمی میقاتی» را به حمایت مالی از باندهای مسلح در شهر طرابلس (شمال لبنان) که یکی از مراکز اصلی ارسال سلاح و اعزام تروریست به سوریه است، متهم می‌کنند.
میقاتی شرکت مخابراتی «اینوست‌کام» را به همراه برادرش طه در اوج جنگ داخلی 1982 لبنان تاسیس کرد و توانست بازار خوبی در سودان، لیبریا و یمن کسب کند. وی در ژوئن 2006 این مجموعه را به ام‌تی‌ان که در کشور آفریقای جنوبی به ثبت رسیده، به مبلغ 5/5 میلیارد دلار واگذار کرد.
گروه ام‌ .تی‌ .ان (MTN Group ) یک شرکت ارتباطاتی راه دور چند ملیتی است که در سال 1994 در کشور آفریقای جنوبی ثبت شد و در حال حاضر در 21 کشور آفریقایی و خاورمیانه فعال است، اما هیچ کس از ترکیب سهامداران آن از نظر ملیت و مذهب اطلاعی ندارد.
آفریقای جنوبی نزدیک به پنج قرن مستعمره بریتانیا بوده و به همین خاطر بیشترین جمعیت سفیدپوست انگلیسی در این قاره را در خود جای داده است. با این حال مدیرعامل شرکت MTN ، آر.اس دابنگوا یک آفریقایی تبار است. دفتر مرکزی این شرکت در ژوهانسبورگ مرکز آفریقای جنوبی قرار دارد و درآمد آن در سال گذشته میلادی حدود 15 میلیارد دلار اعلام شده است.
ام‌ .تی.‌ان در کشورهایی که امریکا آنها را محور شرارت می‌خواند یا بهار عربی در آنها به وقوع پیوسته، حضور معناداری دارد که سوریه هم مشمول عنوان محور شرارت می‌شود و امریکاییان هم تلاش خود را معطوف به عملی کردن بهار عربی در این کشور کرده‌اند. و جای پرسش است که در کشور جنگ زده سوریه که هر روز خبر از کشتار دسته جمعی مسلمانان منتشر می‌شود، این شرکت چند ملیتی که ترکیب واقعی سهامداران آن مشخص نیست، چه می‌کند؟ آیا شما می‌دانید؟!

خوش‌خدمتی ، مجری قانون به جای برخورد
در این میان و در خصوص تخلفات انبوه اپراتور چند ملیتی ام‌ .تی‌ .ان-ایرانسل، رفتار یک نهاد بسیار عجیب و غیرقابل تحلیل است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که نهاد قانونی ناظر بر عملکرد اپراتورها و تخلفات ایشان است، به جای آن‌که مانعی بر سر راه این اپراتور باشد، خود تبدیل به ابزاری برای خدمت به این اپراتور شده است.
رگولاتوری در هیچ یک از مواردی که در این گزارش آمده، بلا استثنا اقدامی برای برخورد صورت نداده و سازمان مجری قانون به جای برخورد، هرگونه اقدام لازم برای کمک بیشتر به این اپراتور را نیز به اجرا در آورده است. برای مثال تا کنون هیچ مشکلی برای برداشت غیرقانونی 21 درصد سود سهامی که باید به بورس می‌رفت و تنها در سال گذشته معادل یکهزار میلیارد تومان بوده است، به وجود نیامده و رگولاتوری کاری برای این موضوع نمی‌کند.
ماجرا اما به این خدمت تمام نمی‌شود، رگولاتوری شرایط مزایده را نیز به نفع این اپراتور تغییر می‌دهد و سقف 15 میلیون واگذاری سیمکارت‌های این اپراتور را بی‌سروصدا (غیررسمی) برمی‌دارد تا هر آنچه می‌خواهد انجام دهد. اندکی بعد و با وجود همه تخلفات از شرایط و ضوابط پروانه، در اقدامی بسیار عجیب که پرسش‌های زیادی را نیز نزد افکار عمومی به وجود آورد، سازمان رگولاتوری این اپراتور را در سال گذشته به عنوان اپراتور برتر انتخاب می‌کند. انتخابی که شائبه‌های بی پاسخ زیادی را نیز به‌دنبال داشت.

خوش خدمتی رگولاتور جدید و سیمکارت آی‌سیم
در دولت جدید نیز سازمان رگولاتوری به جای مقابله با این روند، نه تنها هیچ مشکلی برای اپراتور چند ملیتی ام‌ .تی‌ .ان-ایرانسل به وجود نیاورد، بلکه این خوش‌خدمتی‌ها تداوم نیز داشته است. وزیر ارتباطات دولت فعلی نیز بنایی برای برخورد با این اپراتور ندارد و حالا به جای فشار به این اپراتور کد جدیدی با پیش شماره 0902 در اختیار این اپراتور قرارداده‌است تا این اپراتور با انتخاب نام انگلیسی ‌آی‌سیم برای سیمکارت جدید خود فرصتی برای احیای نام و اعتبار خدشه دار خود پیدا کند و با انحراف بخشی از مشترکان که این سیمکارت دارای تفاوت با سیمکارت‌های قبلی است، فرصت جذب مشترکان بیشتر را داشته باشد. و چه جالب است که مجری قانون همچنان نظاره می‌کند و به این اپراتور سرویس می‌دهد.

تکریم مشترک به سبک ایرانسل با سیمکارت آی‌سیم و ماجرای سلام الاغ عزیز!
اپراتور چند ملیتی ام.تی.ان- ایرانسل با ارایه سیمکارت آی‌سیم هم سعی نکرد تغییری در سبک و سیاق مشتری‌مداری خود به عمل آورد.
این اپراتور بدون اطلاع و کسب اجازه از مشترکانش اقدام به پخش تبلیغ سیمکارت آی‌سیم در ‌سیمکارت‌هایی که روی آنها آهنگ پیشواز فعال نبود، کرد.
به این ترتیب که در صورت تماس با مشترکان ایرانسل به جای صدای بوق خط مشترک این پیام که«سیمکارت دایمی‌آی‌سیم با پیش‌شماره 0902 برای شما که می‌خواهید متمایز باشید- برای اطلاعات بیشتر به سایت آی سیم مراجعه کنید» پخش می‌شد.
این موضوع از آن جهت دارای اهمیت بود که نخست بدون اطلاع و کسب اجازه از مشترکان این اقدام انجام شد و در مرحله بعد این پرسش را ایجاد کرد که آیا اپراتور تلفن همراه می‌تواند از سیمکارت‌هایی که به مشترکان فروخته است، به عنوان ابزاری برای تبلیغ رایگان خود استفاده کند.
سوءاستفاده از حریم خصوصی مشترکان ایرانسل با چنان واکنش تندی از سوی مشترکان و رسانه‌ها مواجه شد که سرانجام رگولاتوری را برای اولین بار مجبور به واکنش به این تخلف کرد.
این موضوع اما خاطره اقدام عجیب دیگر اپراتور چند ملیتی ایرانسل را زنده کرد؛ یعنی زمانی‌که این اپراتور به جای بوق برقراری تماس امکان استفاده از آهنگ پیشوازی را فراهم کرده بود که در آن آهنگی با این مضمون پخش می‌شد که «سلام الاغ عزیز حالت چطوره» این موضوع نیز در آن زمان واکنش و اعتراض بسیاری از مشترکان و حتی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در پی داشت که باید حرمت و کرامت مردم حفظ شده و با اقداماتی از این دست به شهروندان توهین نشود.

آخرین پرده از نمایش بازی با پرچم ایران به سبک ضد انقلاب
اما اپراتور چند ملیتی ام‌ .تی‌ .ان-ایرانسل گویی بنا ندارد جلوی اقدامات شائبه‌برانگیز خود را بگیرد.
آخرین مورد از شیطنت‌های اپراتور زرد بازی با پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران در آستانه سی و پنجمین سالگرد انقلاب بود. امروزه به هر کودکی در ایران بگویید پرچم کشور را نقاشی کند به خوبی می‌داند که این پرچم فقط سه رنگ سبز و سفید و قرمز نیست، بلکه حاوی علایم دیگری نیز هست که این پرچم را از پرچم سایر کشورها و برخی جریانات ضدانقلابی جدا می‌کند.
این علایم شامل کلمه «الله» در وسط پرچم و 22 بار تکرار الله اکبر است. حالا اپراتور چند ملیتی ام‌ .تی‌ .ان-ایرانسل برای مناسبت مهمی همچون دهه فجر  پرچم رسمی کشور را تغییر داده و بدون علایم روی سایت خود به نمایش درمی‌آورد.این موضوع بلافاصله مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.
هنوز مشخص نیست چرا باید این اپراتور چنین اقدامی کند؟ چرا باید پرچم کشور شبیه آنچه ضدانقلاب می‌خواهد باشد؟ چرا از پرچم رسمی کشور استفاده نمی‌کند و چراهای دیگر، آن‌هم همزمان با سی و پنجمین بهار انقلاب اسلامی.

...
در نهایت این که آیا می‌توان موضوع دستگیری جاسوس‌های هسته‌ای در پوشش پیمانکاران ایرانسل، پیامک‌ تفرقه آمیز میان شیعیان و اهل سنت، موضوع تغییر نام لیگ فوتبال خلیج فارس در ایران و تغییر نام لیگ فوتبال امارات به نام جعلی خلیج ع‌ ر ب ی، معرفی جزایر سه‌گانه ایران به نام بخشی از خاک امارات، تبلیغات انگلیسی در کشور، تغییر پرچم کشور و ... را اشتباهاتی تصادفی دانست؟
آیا این اشتباهات ادامه خواهد یافت؟ آیا همه این اشتباهات تصادفی است؟ آیا نهادی حتی برای ظاهر هم شده، تذکری به ایرانسل بابت اشتباه اخیر و سایر موارد گذشته داده است؟ پاسخ این پرسش‌ها هنوز مشخص نیست و توجه نهادهای امنیتی و فرهنگی کشور را طلب می‌کند. چراکه گذشته نشان داده که مسوولان وزارت ارتباطات به هر دلیلی مایل به اعمال قانون و نظارت جدی بر این اپراتور چند ملیتی نیستند.

منبع :mobna.com

مرتبط با: دوکلمه حرف حساب ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
 
اولین نشریه طنز وکاریکاتور استان همدان وبرترین نشریه طنز اینترنتی کشور

سلامی چو بسم الله الرحمن الرحیم......وسلامی به گرمی ماهی تابه به گرمی روغن توش که داره جلز و ویلز می کنه ، بازم خیلی زود برگشتیم ، یه کم دیر شد اما اومدیم با دست پر هم اومدیم فکر نمی کنم کسی باشه که اولین شماره نشریه رو داشته باشه یا حداقل یادش باشه،علت اصلیش هم همین وقفه های طولانی که باعث میشه خوانندگان نشریه مون رو از دست بدیم ،راستی داشتم راجب شماره اول می گفتم یادش بخیر سال1388 بود ومن تازه اوایل نوجوونی ام بود ،اول اولش خودم تنها بودم بذارین واضح تر بگیم ، جرقه ساخت نشریه بچه همدان از اونجا شروع شد که نشریه گل آقا شماره آخرش رو داد و تموم شد من از 6سالگی گل آقا می خوندم و طنز می نوشتم ، آره هنوز هم یادم می آد،وقتی گل آقا تعطیل شد. اما حالا با اینترنتی شدن ،دیگه مشکلاتون حل شد،چند نیروی دیگه هم به ما اضافه شده باتشکر مدیروسردبیر نشریه بچه همدان /محمدمهدی ظهیری فرح
 
افتتاح شبکه دیجیتال نورالرضا (ع)در روز ولادت آقا ////افتتاح شبکه دیجیتال نورالرضا (ع)در روز ولادت آقا//////افتتاح شبکه دیجیتال نورالرضا (ع)در روز ولادت آقا/////افتتاح شبکه دیجیتال نورالرضا (ع)در روز ولادت آقا